Płodność kobiety

Płodność kobiety

Kobieca płodność charakteryzuje się cyklicznością i trwa od momentu dojrzewania do przekwitania średnio jest to 30-35 lat. Cykl kobiecy składa się z fazy przedowulacyjnej, owulacji i fazy poowulacyjnej. Ta sama kobieta może mieć różne cykle na różnych etapach swojego życia. Jednakże są pewne stałe zależności, dzięki którym stosowanie naturalnych metod kontrolowania płodności jest możliwe i skuteczne.

Fakty

Fakty o kobiecej płodności:

Zapraszamy do przeczytania kilku faktów na temat kobiecej płodności:

OWULACJA

O owulacji (jajeczkowaniu) mówimy wtedy, gdy następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa znajdującego się w jajniku. Staje się tak na skutek działania hormonów (folikulotropowego a także luteinizującego). Gdy pęcherzyk a wraz z nim komórka jajowa są dojrzałe, następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, i komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Jest to najbardziej płodny moment w całym cyklu. Jajeczkowanie zwykle występuje na około 12-14 dni przed następną miesiączką. Jednak każdy organizm jest inny, są Panie, które zawsze będą miały owulację w 14-dniu cyklu, a są i takie, u których wystąpi ona za każdym razem w innym dniu, raz będzie to 16-sty dzień cyklu, a raz 13-sty.

KIEDY KOBIETA JEST PŁODNA?

Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona przez około 18 do 24 godzin. Ponieważ jednak długość życia plemników może wynosić nawet do 5 dni, przyjmuje się, że w każdym cyklu kobiety jest od około 6 do 8 dni płodnych, czyli takich, w trakcie których stosunek płciowy może skutkować poczęciem.

JAK ROZPOZNAĆ WYSTĄPIENIE OWULACJI?

Ciało kobiece wysyła wiele sygnałów, świadczących o płodności. Począwszy od zmiany zachowania, poprzez objawy zmiany śluzu i temperatury ciała. Niektóre kobiety odczuwają w tym czasie ostry, rwący ból, inne mają plamienie okołoowulacyjnie. Interpretacja tych wszystkich objawów wymaga wiedzy i doświadczenia, które można zdobyć jedynie w trakcie samoobserwacji. Osobom niewprawionym łatwo popełnić błąd. Stosując typową metodę kalendarzyka łatwo o pomyłkę, gdyż każdy cykl może być troszkę inny, a owulacja może się przesunąć. Obserwując tylko śluz szyjkowy należy uważać na to co się je i jakie leki zażywa, gdyż wpływa to na jego jakość i może doprowadzić do błędu. Z badań wynika, że najbardziej obiektywnym sposobem odnotowania faktu wystąpienia owulacji jest codzienny pomiar temperatury za pomocą odpowiedniego termometru.

JAK ZA POMOCĄ POMIARU TEMPERATURY WIDAĆ OWULACJĘ?

Po wystąpieniu owulacji, organizm kobiecy w bardzo dużych ilościach uwalnia kolejny hormon, zwany progesteronem. To miedzy innymi on jest odpowiedzialny za podwyższenie temperatury ciała. Stąd, jeżeli kobieta codziennie mierzy temperaturę urządzeniem medycznym Lady-Comp, czy Pearly, komputer cyklu szybko i pewnie wychwyci podniesioną temperaturę. Co ważne, jednorazowy skok temperatury spowodowany np. chorobą, spożyciem alkoholu, czy innymi czynnikami nie będzie miał wpływu na prawidłowe działanie komputera cyklu. Oznacza to, że komputer mając wprowadzoną bazę miliona cykli kobiet jest przygotowany na takie odchylenia od normy, dlatego zielone światło świadczące o dniach niepłodnych wyświetli dopiero mając pewność, że owulacja miała miejsce, czyli wtedy, gdy podwyższona temperatura utrzymuje się przez kolejne pomiary.

JAK PRAWIDŁOWO MIERZYĆ TEMPERATURĘ?

Aby pomiar był wiarygodny i skuteczny należy stosować przede wszystkim wysoce czułego termometru najlepiej sensora. Komputery cyklu Lady-Comp oraz Pearly wyposażone są w sensor o najwyższej czułości. Dlatego też, nawet jeżeli u danej kobiety cechą osobniczą jest niewielki skok temperatury po owulacji, to komputer cyklu Lady-Comp czy Pearly bez problemu wychwyci zmianę temperatury.

Drugą istotną rzeczą jest używanie do pomiaru zawsze tego samego termometru. Urządzenia Lady-Comp i Pearly mogą być używane latami, dzięki czemu kobieta ma pewność, że będzie używać zawsze tego samego sensora, zatem jakość pomiaru i precyzja zostają zachowane, zachodzi wysoka skuteczność w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych.

Trzecia rzecz, to wykonywanie pomiaru zawsze w ten sam sposób w danym cyklu. Pomiarów za pomocą sensora wbudowanego do Lady-Comp i Pearly dokonujemy pod językiem i należy pamiętać, aby zawsze układać go mniej więcej w ten sam sposób (np. zawsze po lewej stronie).

Temperaturę mierzymy codziennie, zaraz po przebudzeniu przed jakąkolwiek aktywnością, po przespaniu min 3 godzin. Urządzenia posiadają 6 godzinny limit czasowy na pomiar co bardzo ułatwia stosowanie komputerów w NPR. Oznacza to że pomiaru będzie można dokonać i będzie on wiarygodny trzy godziny przed, bądź trzy godziny po dokonaniu ostatniego pomiaru. Np jednego dnia pomiar został wykonany o godz. 6, to następnego dnia limit czasowy na pomiar wynosi od 3 do 9 rano.

DNI NIEPŁODNE PRZED OWULACJĄ

W wyznaczaniu czasu względnie niepłodnego przed owulacją, następuje najwięcej pomyłek. Na szczęście przy zastosowaniu komputerów cyklu Lady-Comp i Pearly, nie ma takiego problemu. Na podstawie wprowadzonej bazy miliona cykli kobiet oraz historii cykli danej użytkowniczki, komputer cyklu wyświetli tyle zielonych świateł (mówiących o dniach niepłodnych), ile będzie możliwe. U jednej kobiety będzie to sześć zielonych świateł (licząc od pierwszego dnia miesiączki), u innej, kilkanaście, jest to sprawa indywidualna.

Komputer nigdy nie ryzykuje i jeżeli "nie jest pewien", bo np. zachodzi zmiana w cyklu kobiety, czy brakuje pomiarów, albo występują anomalie (np. choroba i związany z nią skok temperatury), to prędzej pokaże żółte światło, bądź czerwone, które świadczą o możliwości poczęcia w przypadku zajścia stosunku płciowego.

Komputery cyklu są urządzeniem pozytywnie zaopiowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Skorzystaj z infolinii
Nasz ekspert czeka!

+48 509 970 222
(91) 464 56 04
biuro@metodynaturalne.pl